Press

TZ 02: Literární jaro zahájila Sylva Fischerová

Čtvrtý ročník festivalu Literární jaro Zlín 2013, který pořádá Krajská knihovna Františka Bartoše,  zahájila v pondělí 8. dubna básnířka a spisovatelka Sylva Fischerová. Ve zlínské Alternativě ji uvedl další host festivalu, literární historik Vladimír Karfík.

Sylva Fischerová představila svou zatím nejmladší knihu Evropa je jako židle Thonet, Amerika je pravý úhel. Získala za ni letos nominaci na ocenění Magnesia Litera. Dílo vzniklo z cesty po Spojených  státech, kterou Fischerová absolvovala jako svou „poetry reading tour“ neboli čtení svých básní na různých místech v této zemi. „Knihu jsem ale během cesty neplánovala, ani jsem si nedělala žádné poznámky,“ řekla během čtení v Alternativě. „Není to cestopis ani reportáž, je to kniha putující  básnířky, která něco prožila.“

Duchovní otec festivalu Literární jaro Zlín 2013, spisovatel Antonín Bajaja při zahájení akce zmínil, že řada umělců, kteří se zlínského festivalu v minulosti zúčastnili, již mezi námi není. „Vzpomenu například Květu Legátovou, Hanu Andronikovou, Sašu Berkovou nebo Ludvíka Kunderu.“ Zdůraznil také, že letos poprvé nepodpořilo festival ministerstvo kultury.

I přesto se však povedlo akci uskutečnit a Literární jaro Zlín 2013 bude pokračovat ve středu 10. dubna programem Herberk v knihovně aneb Útulna poezie. Své verše uvedou básníci Jaroslav Kovanda, Jakub Grombíř, František Horka, Milan Libiger, Tomáš Lotocki, Petr Odehnal a Petr Palarčík. Poezii doprovodí valašská kapela Ležérně a vleže.

Podrobný program i medailonky účinkujících najdete na 2013.literarnijaro.cz. Partnerem festivalu je letos město Zlín a nově i 14|15 BAŤŮV INSTITUT, budoucí sídlo krajské knihovny. Právě v jeho prostorách proběhne pátý ročník Literárního jara v roce 2014.

Fotografie ze zahájení