Press

TZ 01: Blíží se čtvrtý ročník festivalu Literární jaro Zlín

Zimní počasí sice stále přináší sněhové vločky, přesto je jisté, že jaro do Zlína
dorazí. Přinejmenším jaro literární. Příští týden totiž proběhne už čtvrtý
ročník festivalu Literární jaro Zlín 2013.

„Zaměření pořadů i škála hostů je letos pestrá, doufáme, že si všichni milovníci knih a literatury vyberou,“ uvedla Zdeňka Friedlová, ředitelka Krajské knihovny Františka Bartoše, která festival
pořádá.

Festival zahájí v pondělí 8. dubna v 17 hodin ve zlínské Alternativě spisovatelka, esejistka a básnířka Sylva Fischerová spolu s literárním historikem Vladimírem Karfíkem.
Sylva Fischerová představí mimo jiné i knihu Evropa je jako židle Thonet, Amerika je pravý úhel, za níž letos získala nominaci na ocenění Magnesia Litera.

Tradičně je alespoň jeden z festivalových pořadů zaměřen na poezii. V programu Herberk v knihovně aneb Útulna poezie uvedou své verše básníci: Jaroslav Kovanda, Jakub Grombíř, František Horka, Milan Libiger, Tomáš Lotocki, Petr Odehnal a Petr Palarčík. Hudbou je doprovodí valašská kapela Ležérně a vleže.

Další pořad bude věnován dětem. Knihu Kamarádi z abecedy představí její autoři: výtvarník František Petrák a básník Radek Malý. Připraví workshop pro prvňáčky, jímž je především kniha určena.

O knihách, čtenářích a knižním trhu budou diskutovat spisovatelka Markéta Hejkalová a literární teoretik Jiří Trávníček od 17 hodin v sálku hudebního oddělení krajské knihovny.

Závěr týdne bude patřit literární legendě, spisovateli, Jiřímu Stránskému,
který vystoupí spolu s režisérem Hynkem Bočanem. V pátek 12. dubna od 17 hodin v Alternativě budou hovořit nejen o natáčení seriálu Zdivočelá země. O hudební doprovod se
postarají Zlínské jazzové smyčce pod vedením Ladislava Doliny a Josefa Hořáka.

Podrobný program festivalu i medailony účinkujících jsou publikovány na webu 2013.literarnijaro.cz a facebooku: www.facebook.com/literarnijaro

Festival, který je zasvěcen literatuře, čtení a osobním setkávání se spisovateli, tradičně probíhá na různých místech města Zlína. Partnerem festivalu je letos město Zlín a nově i 14|15 Baťův institut, budoucí sídlo krajské knihovny a místo příštích festivalových setkání.

Záštitu nad festivalem převzali Jiří Dědeček, předseda Českého centra Mezinárodního PEN
klubu, Ladislav Kryštof, člen Rady Zlínského kraje, a Miroslav Kašný, náměstek primátora města Zlína.