Sylva Fischerová

Sylva Fischerová

(nar. 1963 v Praze)
Básnířka, prozaička, klasická filoložka.

 

Mládí strávila v Olomouci. Po maturitě na gymnáziu studovala francouzštinu na jazykové škole v Brně, pak filozofii a fyziku na Univerzitě Karlově v Praze. Nakonec absolvovala v oboru klasické filologie na Filozofické fakultě UK.

Na Karlově univerzitě nyní přednáší starou řeckou literaturu, náboženství a filosofii.

Žije v Praze.

Spolu s Jiřím Starým editovala sobory esejů Původ poezie (2006) a Mýtus a geografie (2008). Je autorkou knihy rozhovorů s filosofem Karlem Flossem Bůh vždycky zatřese stavbou (2011).

V roce 1986 debutovala sbírkou Chvění závodních koní, dále vydává knihy básní V podsvětním městě (1994), Krvavý koleno (2005), Tady za rohem to všechno je (2011) aj. Vydala povídkové soubory Zázrak (2005) a Pasáž (2011), který byl nominován na Cenu Magnesia Litera.

Píše také knihy pro děti, např. příběhy Júla & Hmýza, aneb, Cesta do Juliiny země (2006) či Egbérie a Olténie (2011).

Nominaci na Magnesii literu 2013 v kategorii próza získala kniha Sylvy Fisherové Evropa je jako židle Thonet, Amerika je pravý úhel (2012) inspirovaná její cestou po Spojených státech. Příběh je kombinací prozaického a veršovaného tvaru, v češtině i angličtině. Nejde ale o cestopis s konkrétním líčením krás nebo zajímavostí z cizích krajů. Příběh zaujme spíše ty, kteří dávají přednost vnímaní atmosféry cestování a preferují originální neotřelý pohled. Více než o Americe se dozví o samotné Sylvě Fischerové, o tom, co zaměstnává její mysl, a o jejím postoji k životu i k svému dílu.

V nakladatelství Druhé město právě vychází nejnovější sbírka básní Sylvy Fisherové MARE (2013). Společně se zpěvačkou Monikou Načevou připravily z textů nejen z této nové sbírky album Milostné slabiky, kde Monika Načeva „dala hlas silným, emocionálním a hlavně živým básním Sylvy Fischerové” .

Odkaz na knihy autora do katalogu Krajské knihovny Františka Bartoše.

Evropa je jako židle Thonet, Amerika je pravý úhel

 

 

Pondělí 8. 4. 2013 17.00 Alternativa - Kulturní institut Zlín

Esejistka, prozaička a básnířka Sylva Fischerová a literární kritik Vladimír Karfík zahájí Literární jaro, moderuje Martin Pášma, hudbou provází houslové trio komorního souboru Musica Minore. Slavnostní zahájení Literárního jara.

Fotografie z pořadu.

>> přejít na program