Jaroslav Kovanda

Jaroslav Kovanda

(nar. 1941 ve Zlíně)
Básník, prozaik a publicista.

Foto: Pavel Kotrla

Studoval jeden rok Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde se na koleji seznámil s Milanem Křižákem. Ten jej zasvěcuje do výtvarné činnosti a umění vůbec. Po absolvování Umělecko-průmyslové školy Dr. Zdeňka Nejedlého v Uherském Hradišti Jaroslav Kovanda několik let učil, převážně výtvarnou výchovu, pracoval jako korektor v tiskárně.

V letech 1997-2006 redigoval a vydával časopis pro současnou poezii Psí víno. Je jedním z autorů internetového časopisu Herberk – útulna poezie.

 

Je autorem básnických sbírek Za oknem Erben (1999), Odpolední klid (2000), Chlapec hrající si s krabem (2004) aj. Výbor Kovandovy poezie z let 1969-2004 vyšel v roce 2005 pod názvem Žádný žebř. V roce 2013 vyšla v nakladatelství Pulchra básnická sbírka Jákobův dvoják.

Příběhy ze Zlína a okolí najdeme v knize Nejaký Jura Vičík (2008), napsal prózu s autobiografickými prvky Pulec šavlozubý, reportáž psaná na zahrádce (2009) a román Gumový betlém, fiktivní kronika jedné rodiny (2010).

Jako fejetonista a kritik se přestavil v knize S jazykem od inkoustu (2010), výboru fejetonů publikovaných převážně v MF DNES.

 

Věnuje se také malbě a sochařství. Pořádá samostatné výstavy.

 

Jaroslav Kovanda žije ve Zlíně.

 

Jako malíře, sochaře i spisovatele autora představuje katalog Muž v trojobalu (2011).

 

Odkaz na knihy autora do katalogu Krajské knihovny Františka Bartoše.

Gumový betlém

Středa 10. 4. 2013 17.00 Krajská knihovna Františka Bartoše

Herberk v knihovně aneb Útulna poezie ve složení: Jaroslav Kovanda, Jakub Grombíř, František Horka, Milan Libiger, Tomáš Lotocki, Petr Odehnal a Petr Palarčík. Hraje Ležérně a vleže.

Fotografie z pořadu.

>> přejít na program