Jakub Grombíř

Jakub Grombíř

(nar. 1974 v Kyjově)
Básník, filmový historik, publicista, redaktor, překladatel a písňový textař.

Na Univerzitě Palackého v Olomouci vystudoval filmovou vědu.

Je redaktorem Kulturních novin a literárního časopisu Texty.  Své básně, povídky, literární kritiky, recenze a jiné texty publikuje ve Tvaru, Aluzi, Hostu, Welesu aj. Žije a tvoří v Bzenci, pěstuje víno ve Vracově.

 

Jeho básně jsou zastoupeny např. v básnickém almanachu Cestou (Brno 2003). Je spoluautorem publikace Průvodce sklepními uličkami jižní Moravy, autorem stati Z historie filmových představení v Bzenci v knize Kinofikace Moravy (2005) a Hraný film v devadesátých letech v publikaci Panorama českého filmu (2000).

Poezii se Jakub Grombíř věnuje i jako překladatel, především ruským autorům, kteří své básně píší nyní, na počátku dvacátého prvního století.

Na internetových stránkách Skriptoria – virtuální knihovničce rukopisů, jsou zveřejněny texty Jakuba Grombíře První kniha Grombířova a Podzim s vůní merkaptanu.

V edici Stůl časopisu Psí víno, redigované Jaroslavem Kovandou, vyšla Grombířova básnická sbírka Kráska a network (2006).

 

Odkaz na knihy autora do katalogu Krajské knihovny Františka Bartoše.

 

Kráska a network

 

Středa 10. 4. 2013 17.00 Krajská knihovna Františka Bartoše

Herberk v knihovně aneb Útulna poezie ve složení: Jaroslav Kovanda, Jakub Grombíř, František Horka, Milan Libiger, Tomáš Lotocki, Petr Odehnal a Petr Palarčík. Hraje Ležérně a vleže.

Fotografie z pořadu.

>> přejít na program